Kraj Włochy

Stolica: Rzym
Powierzchnia: 301 230 km²
Ludność: 60 418,7 tys
Waluta: euro (EUR), 1 EUR = 100 centów
Napięcie: 220 V
Język: włoski
Wiza: wiza nie jest wymagana

Aprica

Informacje ogólne

Niesłychanie różnorodna kraina zawdzięczająca swoją nazwę germańskiemu ludowi Longobardów, której niezwykły charakter podkreślają miasta słynące z renesansowej elegancji. Lombardia jest jednym z najbogatszych i najlepiej rozwijających się regionów we Włoszech, którego główne miasto – Mediolan, zaraz po Rzymie uznawane jest za drugą stolicę kraju. Dobry styl i świetne warunki turystyczne przyciągają do malowniczego regionu turystów miłujących góry, jeziora, dobrą kuchnię i możliwość uprawiania wielu dyscyplin sportowych związanych zarówno z sezonem letnim jak i zimowym. Historyczny region od północy graniczy ze Szwajcarią, od południa z prowincją Emilia-Romania, na wschodzie rozpościerają się malownicze ziemie Trentino, a na zachodzie zróżnicowany krajobrazowo Piemont. Przez północną część Lombardii przebiegają wspaniałe Prealpy, Alpy Lombardzkie i Alpy Retyckie z najwyższym szczytem Piz Bernina (4049 m n.p.m.) na granicy szwajcarskiej, natomiast południe regionu stanowi malownicza Nizina Padańska. W krajobraz Lombardii wpisały się także przepiękne jeziora inspirujące malarzy, wokół których bujna roślinność i nietknięte przez cywilizację górne partie dolin oczarują każdego. Turyści mogą odpoczywać w hotelach o wysokim standardzie, korzystając jednocześnie z łagodnego klimatu i pięknych krajobrazów. Na terenie Lombardii położony jest częściowo największy park narodowy Włoch z imponującym obszarem chroniącym alpejski krajobraz pełen górskich dolin, wysokich szczytów, rzek, szemrzących potoków i wodospadów. Dodatkowo teren ten  naszpikowany jest malowniczymi wioskami zbudowanymi w tradycyjnym, północnym stylu. Ziemia lombardzka zapewnia także miłośnikom wszelkich sportów zimowych, tłumnie przybywającym w te strony, idealne warunki narciarsko-snowboardowe oraz infrastrukturę turystyczną na najwyższym poziomie. Do najchętniej odwiedzanych ośrodków na terenie Lombardii należą: Alta Valtellina, Media Valtellina, Sondrio/Valmalenco, Bassa Valtellina i Valchiavenna, a najchętniej odwiedzanymi i najprężniej działającymi kurortami są Bormio, Livigno i Aprica. Dzięki dużemu zróżnicowaniu ski-aren położonych na dużych wysokościach sezon narciarski trwa w Lombardii niemalże przez cały rok. Na miłośników białego szaleństwa czeka około 300 km świetnie przygotowanych tras narciarskich, obsługiwanych przez wszystkie możliwe konfiguracje wyciągów. Krajobraz Lombardii jest bardzo różnorodny i wprawia w zachwyt widokiem chociażby na masyw Ortler i lodowiec Forni. Wyjątkowym miejscem pod względem przyrodniczym jest także Park Narodowy dello Stelvio, a na długie wędrówki zaprasza zimowa sceneria dolin: Valfurva, Valdosotto i Valdidentro. Lombardia z pewnością zasługuje na miano regionu zimowego, który pozytywnie zaskoczy najbardziej wymagających urlopowiczów.

Informacje regionalne

Aprica nie należy co prawda do najpopularniejszych terenów narciarskich we Włoszech, niemniej położenie w słonecznej dolinie Valtellina sprawia, że stanowi ciekawą alternatywę dla tłumnie odwiedzanych ośrodków Bormio i Livigno. Teren narciarski Aprica oferuje około 50 km tras oraz położony jest pomiędzy dwoma pasmami górskimi, dlatego zawsze panują tam świetne warunki głównie dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi. Walory regionu doceniają także zawodowi narciarze, który z dala od zgiełku mogą trenować na kilku wymagających odcinkach. Z pięknymi warunkami przyrodniczymi delikatnie kontrastuje nowoczesna infrastruktura zapewniająca miłośnikom białego szaleństwa wielogodzinną zabawę na stokach. Mnóstwo hoteli znajduje się zaraz przy samych stokach, co umożliwia szybkie dotarcie na krajobrazowe stoki i panoramiczne nartostrady z wszechobecnym górskim klimatem. Wypoczynkowi zawsze sprzyja wspaniała oprawa w postaci centrów sportowo-rekreacyjnych, Ski-barów i tradycyjnych włoskich pizzerii. Nie brakuje także lodowisk i krytych basenów oraz możliwości spędzania wolnego czasu na uprawianiu narciarstwa biegowego. Ponadto nie sposób zliczyć wszystkich imprez związanych ze sportami zimowymi, które goszczą w poszczególnych kurortach niemalże każdego weekendu. Drugim terenem narciarskim położonym w regionie Aprica jest Ski-Zone Alpe Palu-Caspoggio, gdzie narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji około 70 km zróżnicowanych pod względem trudności tras. Do najważniejszych ośrodków w okolicy, w których turyści najczęściej rezerwują miejsca noclegowe należą: Aprica, Case di Viso, Chiesa Valmalenco, Lanzada, Pezzo, Precasaglio, Sant'Apollonia, Sozzine, Temu, Villa Dalegno i Zoanno.

SKI INFO

Wyciągi
orczykowe
krzesełkowe
gondole
duże wagony


Długość tras narciarskich

Aprica (około 50 km)
łatwe – 31 km
średnie – 13 km
trudne – 7 km

Chiesa Valmalenco/Ski-Zone Alpe Palu-Caspoggio
(około 70 km)
łatwe – 25 km
średnie – 25 km
trudne – 18 km

Narciarze początkujący
trasa Superpanoramica z pięknymi widokami i szkółkami narciarskimi.

Narciarze doświadczeni

trasa Benedetti; trasa Magnolta inferiore.

Narciarze biegowi
Aprica (około 15 km)
trasa wysokogórska Hohneloipe Magnolta ze świetnymi widokami.

Snowboard
Initial Park przy stacji Baradello 2000 (skocznie, raile, boxy, halfpipe).

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Dodatkowe atrakcje
paralotnie, psie zaprzęgi, zimowe nordic walking, wspinaczka po lodzie, lodowisko, strefy zabaw dla najmłodszych.

Główne kurorty

Aprica
Kameralny ośrodek narciarski ma tę zaletę, że wyciągi położone są praktycznie przy samych hotelach, dlatego narty można ubrać w hotelowych drzwiach, by chwilę później szusować po świetnie przygotowanych i sztucznie naśnieżanych stokach znajdujących się na wysokości 1180-2309 m n.p.m. Narciarze mają do dyspozycji cztery tereny narciarskie: Campetti, Magnolta, Palabione i Baradello (łącznie około 50 km), a także dobrze utrzymaną sieć tras biegowych (około 15 km). Nartostrady rozpościerają się na słonecznych stokach, dlatego często panuje tam ładna pogoda sprzyjająca szusowaniu, a sezon trwa od grudnia do marca. Aprica jest idealnym kierunkiem dla wszystkich turystów, którzy chcą rozpocząć przygodę z nartami. Mnóstwo udogodnień sprzyja stawianiu pierwszych kroków w tym sporcie, a łagodne stoki dodatkowo naśnieżane gwarantują bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Również samo położenie kurortu na wschodzie masywu Passo dell'Aprica, będącego przejściem z doliny Valtellina do Val Camonica, należy do ważnych czynników wpływających na wybór przez turystów właśnie tego miejsca. Aprica ma jeszcze jedną zaletę, może zareklamować się przyjemną architekturą, domami z malowanymi fasadami i kilkoma zabytkami. Usługi hotelowe świadczone są na wysokim poziomie, a o komfort wypoczynku gości dbają strefy SPA/Wellness i restauracje mające w zanadrzu regionalne smakołyki. Jest także kilka miejsc, w których wieczorami można oddać się tańcom, a także kameralne puby z przytulnymi wnętrzami sprzyjającymi rozmowom. Na najwięcej tego typu lokali można natknąć się zaraz przy głównej ulicy, po której wieczorami spacerują turyści zmęczeni wielogodzinnym szusowaniem.

Chiesa in Valmalenco
Trasy ski-areny Chiesa Valmalenco/Ski-Zone Alpe Palu-Caspoggio zachowane w najlepszych proporcjach pod względem trudności (łącznie około 35 km), teren narciarski położony na wysokości 2323 m n.p.m. oraz piękne, górskie scenerie są stałą ofertą niewielkiego kurortu o przyjemnej zabudowie i sympatycznych miejscach noclegowych. Do Chiesa Valmalenco oprócz narciarzy chętnie zaglądają także snowboardziści, którzy swoich sił mogą spróbować w snowparku wyposażonym w trasę boardercross'ową i halfpipe. Nie brakuje też terenów do jazdy poza trasami, a ofertę narciarską poszerza pobliski ośrodek Caspoggio z najwyższym punktem Dosso dei Galli (2200 m n.p.m.). Z racji tego, że panują tam dobre warunki śniegowe, władze regionu zadbały o dobrą infrastrukturę i oddały w ręce turystów Snow Eagle –  kolejkę linową z ogromnymi wagonami (jedna z największych w Europie), bardzo szybko pokonującą różnicę wzniesień. Z pobytu w kurorcie będą zadowoleni także miłośnicy nart biegowych, którzy ze szlaków mogą podziwiać między innymi uroki jeziora Lago Palu.

Tresc opisow dostarczana przez merlinx.

Lanzada
Niewielki ośrodek narciarski, który sąsiaduje z terenem Chiesa Valmalenco/Ski-Zone Alpe Palu-Caspoggio, oferuje miłośnikom białego szaleństwa nartostrady o łącznej długości około 70 km. Piękna sceneria potężnego masywu Monte Disgrazia (3678 m n.p.m.), będącego ozdobą pasma Bergell wchodzącego w skład Alp Retyckich, zawsze robi ogromne wrażenie, więc turyści nie czekają z rezerwacją miejsc noclegowych w przyjemnych hotelach obsługiwanych przez skibusy.

Skimaps

Lombardia (SKI): Livigno

Lombardia (SKI): Montecampione

Lombardia (SKI): Valchiavenna

Włochy: Aprica , Lombardia (SKI): Livigno , Lombardia (SKI): Montecampione , Lombardia (SKI): Valchiavenna

Wybierz region Aprica , Lombardia (SKI): Livigno , Lombardia (SKI): Montecampione , Lombardia (SKI): Valchiavenna

Nowe zasady dotyczące polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

 

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku.

 

Co to są dane osobowe oraz jakie dane przetwarzamy?

 

Dane osobowe to każda informacja dotyczącą osoby fizycznej pozwalającą na określenie w sposób pośredni lub bezpośredni tożsamość tej osoby. Dane te są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie ze stron internetowych, serwisów, w tym zapisywanych w plikach cookies.

 

Przetwarzanie danych osobowych to operacje wykonywane na danych osobowych, a zwłaszcza zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie danych. Pozyskujemy następujące kategorie Państwa danych osobowych jak; dane teleadresowe oraz preferencje.

 

Administratorem Państwa danych osobowych jest:

 

Dlaczego chcemy przetwarzać dane?

Państwa dane osobowe pozyskane w związku z zawarciem umowy/wypełnionym formularzem jak i w trakcie wykonania umowy, będą przetwarzane w następujących celach:

 

  • realizacji usług turystycznych
  • prowadzenia działań marketingowych
  • rozpatrywanie wniosków.

 

Okres przetwarzania Państwa danych osobowych jest uzależniony od celu w jakim dane są przetwarzane.

 

Komu możemy przekazać dane?

 

Państwa dane mogą być przekazane podmiotom przetwarzającym dane w związku ze zleconymi przez nas usługami, do Touroperatorów, którzy będą realizować rezerwacje o oraz podmiotom lub organom uprawnionym na podstawie przepisów prawa. Państwa dane mogą być przekazane również do państw trzecich na potrzeby realizacji umowy.

 

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?

 

Mają Państwo prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mają Państwo prawo do cofnięcia wyrażonej zgody w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania Państwa danych, którego dokonano na podstawie udzielonej zgody przed jej cofnięciem. Zgoda jest niezależna od czasu w jakim Państwo korzystacie z usług, obowiązuje do jej odwołania. Udzielenie zgód oznacza możliwość otrzymywania dostosowanych do Państwa potrzeb informacji marketingowych i ofert dotyczących produktów i świadczonych usług na podany adres e-mail lub numer telefonu, jak również uprawnia do kontaktów telefonicznych.

 

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Państwa danych?

 

Każde przetwarzanie Państwa danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Państwa danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów lub do podjęcia działań na Państwa żądanie przed zawarciem umowy. Dodatkowo podstawą prawną jest niezbędność do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze oraz niezbędność do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora np. takich jak udzielenie odpowiedzi na Państwa pisma i wnioski.

 

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości przetwarzania Państwa danych osobowych, mają Państwo prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

 

W związku z powyższym, zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych oraz celach analitycznych, moich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, w tym zapisywanych w plikach cookies, również po rozpoczęciu obowiązywania RODO (czyli po 25 maja 2018 roku).

 

Podanie danych jest warunkiem zawarcia umowy, bez ich podania umowa nie może zostać zawarta.

 

Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i można ją wycofać w dowolnym momencie z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.